Návod na starostlivosť o šteniatka

Milý chovateľ,

ďakujeme, že ste si vybrali našu chovateľskú stanicu ex Castellum Hradok a plemeno Veľký švajčiarsky salašnícky pes.

Ponúkame vám náš stručný návod na starostlivosť o šteniatko, ktorý vychádza z našich chovateľských skúseností:

Strava

Šteniatka z našej CHS sú naučené na stravu BARF, ale aj na granule. Záleží už len na vás, ako sa rozhodnete šteniatko ďalej stravovať.

Ak sa rozhodnete pre stravu BARF, doporučujeme vám knihu BARF krmení psa přirozenou stravou od autorky Kateřiny Novosádovej. V nej nájdete návod ako začať, aké zloženie by mal mať jedálniček, vzorové jedálne lístky ako aj recepty.

V prípade, že sa rozhodnete pre granulovanú stravu, doporučujeme vám pokračovať so značkou, na ktorú boli u nás šteniatka naučené a ktoré od nás šteniatko dostáva na cestu na cca 2 dni. V prípade zmeny značky granulí rátajte s možným prvotným odmietaním zo strany šteniatka, prípadne dočasnú zmenu konzistencie stolice (väčšinou na kašovitú).

Vyberajte ale granule určené pre šteniatka veľkých plemien.

Počet kŕmení podľa veku šteniatka:

-          2 mesiace: 5x denne

-          3 mesiace: 4x denne

-          4 mesiace: 3x denne

-          5 mesiacov: 2-3x denne

-          6 mesiacov: 2x denne

Vo veku okolo 1 roka môžete počet znížiť na jedno kŕmenie, alebo ponechať 2x denne ak vám to tak vyhovuje.

Jedlo pred podávaní zohrejte minimálne na izbovú teplotu. Studené jedlo môže spôsobiť hnačku.

Upozornenie: zdravý vývoj šteniatka závisí vo veľkej miere aj od kvalitnej potravy

Zdravotná starostlivosť

Po privezení si šteniatka do nového domova doporučujeme návštevu u veterinára, ktorý sa bude o šteniatko následne starať počas celého jeho života. Veterinár šteniatko prehliadne a poskytne informácie o ďalšej starostlivosti o šteniatko, o pravidelnom očkovaní, odčervovaní... Šteniatka by mali byť odčervované v pravidelných dvojtýždňových intervaloch až do veku 3 mesiacov. Následne podľa inštrukcií veterinára. U nás boli šteniatka odčervené vo veku 2, 4, 6 a 8 týždňov... Množstvo liečiva stanoví veterinár podľa aktuálnej váhy šteniatka.

K šteniatku dostávate aj Pas spoločenského zvieraťa, kde sú o. i. vedené záznamy o očkovaní. Prvé očkovanie má šteniatko už za sebou, pre lepšiu orientáciu sú v pase uvedené doporučené termíny pre ďalšie očkovania. Informujte sa o tom u vášho veterinára.

V pase je uvedené aj číslo čipu. Požiadajte vášho veterinára o preregistráciu čipu na vás ako nového majiteľa.

Výcvik

Ak si na výcvik šteniatka netrúfate sami, buď navštívte cvičisko vo vašom bydlisku, alebo si nájdite cvičiteľa, ktorý bude chodiť k vám a bude vás učiť, ako šteniatko cvičiť. Nedoporučujeme vám šteniatko odovzdať cvičiteľovi na určité obdobie (cca mesiac), ktorý šteniatko vycvičí bez vašej prítomnosti v prostredí, ktoré je pre šteniatko cudzie. Tento spôsob je pre šteniatka veľmi stresujúci z dôvodu stresu zo zmeny prostredia...

Starostlivosť

Veľký švajčiarsky salašnícky pes je plemeno nenáročné na starostlivosť. Doporučujeme bežnú starostlivosť o srsť – pravidelné česanie srsti (cca 2x do týždňa), kontrola labiek (či nemá zaseknutý kamienok medzi vankúšikmi, zapichnutý cudzí predmet, zalomené pazúriky...), čistenie a kontrola uší... Primeraný dostatok pohybu robí každého psa pokojnejším 😉. Prvý rok šteniatko zbytočne nezaťažujte dlhými prechádzkami alebo náročnou turistikou, či inou záťažou, ktorá by mohla mať nepriaznivý vplyv na správny vývoj kĺbov.

Výstavy

To, či už sa rozhodnete chodiť s vašim šteniatkom na výstavy je už len na vašom rozhodnutí. Ak sa rozhodnete šteniatko v dospelosti uchovniť, je potrebné absolvovať aspoň 1x medzinárodnú výstavu v triede otvorenej (kalendár výstav nájdete na www.skj.sk) a 1x špeciálnu výstavu, ktorú poriada Slovenský klub švajčiarsky salašníckych psov (viac na www.skssp.eu). Doporučujeme stať sa členom klubu SKSSP (alebo iného v závislosti od krajiny, v ktorej žijete), kde ako člen budete mať výhody napríklad v pravidelnom informovaní o klubových aktivitách, nižších poplatkoch za klubové výstavy...

Uchovnenie

Aby bolo šteniatko v dospelosti uchovnené, musí po absolvovaní minimálne vyššie uvedených výstav, zložiť aj skúšku povahy a prejsť bonitáciou. Toto vykonáva klub SKSSP (alebo iný v závislosti od krajiny, v ktorej žijete). K bonitácii j potrebné priložiť RTG snímok kĺbov – všetky informácie a potrebné tlačivá nájdete na stránke klubu www.skssp.eu. Po úspešnom absolvovaní skúšok povahy a bonitovaní bude vaša fenka/psík uznaný ako chovný.

Keď sa budete potrebovať poradiť ohľadne starostlivosti o šteniatko, prípadne neskôr o dospelého psa, neváhajte nás kontaktovať. Radi sa s vami podelíme o naše skúsenosti 😊

Prajeme Vám, aby vám šteniatko robilo radosť celý jeho krásny psí život a aby sa stalo plnohodnotným členom vašej rodiny. Budeme vám veľmi vďační, keď nás budete pravidelne informovať o živote šteniatka v novej rodine a ostaneme naďalej v kontakte 😊


Rodina Lackovičová, CHS ex Castellum Hradok